Grupa teatralna LYNX prezentuje

Drugi Swiat

 

Przedstawienie o przyjaźni i zdradzie

W czasie w którym z wielkim trudem Anna stara się oprzeć presji UB, Monika z pełnym entuzjazmem oddaje się współpracy ze Stasi. Dwie kobiety za Żelazną Kurtyną, przekonane o swoich racjach, próbują walczyć o lepsze jutro. Po przeciwnych stronach, starają się chronić swoich bliskich przed systemem w którym same cierpią. 

Jak zostać sobie wiernym w systemie totalitarnym? 

Julia van de Graaff i Gonny Gaakeer w muzycznym przedstawieniu Drugi Świat, poszukując w sobie impulsów do zdrady i szlachetności, próbują znależć odpowiedż na pytanie co skłania człowieka do dokonywania w życiu określonych wyborów. Drugi Świat jest oparty na materiałach uzyskanych z wywiadów z informatorami służb bezpieki i dzialaczami opozycji, jest krytycznym spojrzeniem na dzisiejszą rzecywistość  w pryzmacie historii krajów bloku wschodniego oraz opowieścią o uwikłaniu losów i cierpienia pojedynczych osób i ich bliskich w rzeczywistość państwa z rozbudowanym aparatem inwigilacji i represji.

Za część muzyczną przedstawienia odpowiada multiinstrumentalista Radek Fedyk, zabierając widza w podróż muzyczną na pograniczu jazzu, muzyki ludowej, bigbit-u i punku z NRD. Reżyserii podjęła się  Flamandka Leen Braspenning.

Grupa teatralna LYNX została powołołana do życia przez Julię van de Graaff i Gonny Gaakeer, które pierwotnie współpracowały z holenderskim teatrem ‘Zeelandia’ pod którego egidą wcieliły się w główne role postaci z popularnego przedstawienia Zeeuwse Vrouwen (Kobiety Zelandii) 1 i 2 (na podstawie pomysłu Gonny Gaakeer). W 2012 również wspólnie z teatrem ‘Zeelandia’ zrealizowały sztukę King, sweet King Paula Pourveur'a, opowiadające o rodzinie fabrykantów imperium cukierkowego Van Melle (rodziny Julii van de Graaff).

Koncepcja i aktorzy: Julia van de Graaff i Gonny Gaakeer
Tekst Moniki: na podstawie książki Geschützte Quelle Ireny Kuktz i Katji Havermann
Tekst Anny: na podstawie wywiadów przez Julii van de Graaff
Adaptacja tekstu: Julia van de Graaff, Gonny Gaakeer, Leen Braspenning i Johann van Gerwen
Reżyseria i scenografia: Leen Braspenning i Johann van Gerwen
Muzyka: Radek Fedyk
Projekcje: Johann Van Gerwen
Dramaturgia: Jannet van Lange
Swiatło: Nik Tenten i Robin Kiezebrink
Technika: Robin Kiezebrink i Arnon van der Worp
Kierownictwo Finansowe: `n More
Produkcja: Kim Eldering
Zdjęcie: Joost de Haas